Terapeut, který mi sedí

Publikoval admin v

Terapeut, který mi sedí

Čas od času se na mě někdo z přátel obrátí nejen s žádostí o doporučení terapeuta/ky, ale také se zvídavou otázkou. Nedávno se mě moje kamarádka zeptala „Jak poznám, že mi terapeutka sedí?“.

Dobrá otázka. Zejména pokud se v této branži neorientujete a nevíte, s čím se můžete potkat a co můžete očekávat. Psychoterapeut/ka je v prvé řadě osoba, která by měla zajistit základní bezpečí pro to, abyste mohli společně pracovat. Tato podmínka zahrnuje nejen spoustu praktických věcí, ale také jemnějších a mnohdy subjektivních ukazatelů.

* Pro zjednodušení budu dále psát v ženském rodě, ale mám na mysli nás všechny psychoterapeuty, ženy i muže.

Photo by Michael Browning on Unsplash
Photo by Michael Browning on Unsplash

Nejdřív si zkuste odpovědět na otázku, co je vaše téma? Jedná se o specifický problém a chtěli byste terapeutku, která se na práci s ním specializuje? Nebo přicházíte s obecnější zakázkou a hledáte prostě „jen“ dobrou terapeutku? Na specifické problémy a poruchy se většinou zaměřují psychoterapeuté pracující ve zdravotnictví, do soukromé praxe pak častěji přichází klienti s obecnějšími problémy a pocity nespokojenosti.

Hledáte terapeuta muže nebo terapeutku ženu? Někomu to může znít jako nepodstatná otázka, někdo naopak má jasno v tom, s kým dokáže lépe mluvit o osobních věcech. Výzvou potom může být jít vědomě tou méně příjemnou cestou.

Pokud hledáte terapeutku v soukromé praxi, jak poznáte, která je pro Vás vhodná? Tady je pár otázek, které Vám pomohou najít, co hledáte:

Praktická rovina

  • Víte, jaké má vzdělání a jakým způsobem pracuje?
  • Znáte podmínky spolupráce? Tedy kdy a kde se budete potkávat, kolik vás to bude stát, jakou formou budete platit, jak spolu budete komunikovat apod.?

Víte vše, co potřebujete? Dokázala Vám na všechny (nejen) tyto otázky srozumitelně odpovědět? Výborně, zatím to vypadá slibně. Teď k tomu složitějšímu.

Mezilidská rovina

  • Je Vám něčím sympatická, je Vám příjemná (i když mluvíte o nepříjemných věcech)?
  • Máte pocit, že byste za ní chtěl/a jít znovu?
  • Cítíte se bezpečně a akceptovaně natolik, abyste jí mohl/a s alespoň nějakou důvěrou sdělovat svůj osobní příběh? Jistě, neřekneme všechno hned, ale nemělo by to být úplně nepředstavitelné.
  • Nedělá nějaké základní přešlapy? Třeba Vám neříká, že to děláte blbě. Nebo se nevysmívá, že nevíte, co máte dělat.

Pokud Vám terapeutka vyhovuje i na mezilidské úrovni, máte zřejmě vyhráno.

Terapeutický vztah

Jedním ze základních kamenů psychoterapie je terapeutický vztah. Společně s terapeutkou jej tvoříte od začátku vaší spolupráce, hraje v něm roli mezilidská i praktická rovina. Jedná se o vztah specifický, ale docela blízký a intenzivní. Do začátku byste měli mít pocit základních sympatií. Kromě toho je ale dobré vědět, že pochybovat někdy o své terapeutce je normální, stejně jako na ni být naštvaný/á a někdy mít pocit, že je skvělá a jindy že Vám s ničím nepomáhá – prostě jako v jakémkoliv jiném vztahu.

Výběr terapeutky je subjektivní, pocitový proces. Každému z nás vyhovuje trochu něco jiného. Koneckonců jestli Vám terapeutka sedí nebo nesedí, nemusíte vědět napoprvé. Můžete si domluvit třeba 3 sezení a pak se společně bavit o tom, jestli a proč chcete nebo nechcete pokračovat.

Shrnuto a podtrženo hledání terapeutky nebo terapeuta znamená hledání někoho, s kým se cítíte bezpečně a komu můžete důvěřovat.


Článek pro Vás připravila
a napsala Adéla.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CZ